Az „ESG, RBC és CSR a fenntartható gazdaságért” rendezvény

Budapest, Hotel Benczúr,  2025. március 20. 10:00-16:30

Helyszín: Hotel Benczúr – Budapest terem, 1068 Budapest, Benczúr u. 35.
Időpont: 2025. március 20. (csütörtök) 10:00-16:30, Regisztráció: 9:30-tól
Jelentkezés: https://eoq.hu/2025/jel250320.htm
Jelentkezési határidő: 2025. március 5.
Részvételi díj: 55000,- Ft + ÁFA, 40000,- Ft + ÁFA az EOQ MNB és az ISO 9000 Fórum tagjainak.
Nyomtatható meghívó, program: https://eoq.hu/2025/mh250320.pdf

Az ESG (Environmental, Social, Governance) a globális fenntarthatóság és felelős vállalatirányítás alapvető szempontjainak rendszere, amely egyre fontosabb szerepet játszik a vállalatok működésében, teljesítményük értékelésében, hiszen a befektetők és a fogyasztók jóval nagyobb figyelmet fordítanak ma már a környezettel, társadalommal és a vállalat működésével összefüggő kérdésekre, eredményekre.

Az ESG kritériumok segítik a befektetőket a felelős és fenntartható vállalatok kiválasztásában, ezzel párhuzamosan egyre több ország és régió ír elő ESG-hez kapcsolódó szabályozásokat, például az EU fenntarthatósági jelentéstételi kötelezettségeit (CSDDD, CSRD) Az ESG kritériumoknak megfelelő vállalatok pedig sokkal vonzóbbak az ügyfelek és munkavállalók számára, miközben csökkenthetik működési kockázataikat.

A banki kezdeményezésekre indult ESG rendszer jelenleg elsősorban a „nagy cégeket” érinti (globális, és nagyvállalatok, illetve a beszállító KKV-k.) Az ESG beszámolók és a fenntarthatósági jelentések a megbízható, stabil működést célozzák, melynek érdekében a szervezetek/vállalatok nyilvánosságra hozzák az átlátható működésük érdekében végzett, vagy tervezett intézkedéseiket. Kulcskérdés az ESG jelentések valódisága, az igazolások hatékony rendszere. A jogszabályok betartatása és a hatósági vizsgák, valamint a regisztrációk tkintetében az NSzTH (Nemzeti Szabályozott Tevékenységek Hivatala) és a MKOE (Magyar Könyvelők Országos Egyesülete) Szövetsége rendkívül széles jogkörrel rendelkezik.

A legtöbb menedzsment rendszer (ISO 9001, 14001 stb.) és az EFQM vagy más kiválósági modellek alkalmazása biztosítja, hogy az érintett szervezetek tudatosan és „értelmezhetően” gyűjtsék az adatokat. A jogszabályi elvárások ellenőrzése a NAV-on és a kijelölt minisztériumi szervezeteken keresztül is zajlik. Erős a vevői nyomás és a befektetési alapok elvárásaiból származó igény, hogy a fenntarthatóság mérhető és átlátható szempont legyen. A fenntarthatósági jelentésekben a CSDR és ESRD standardoknak kell érvényesülnie. A tanácsadók, ellenőrök, és értékelők, valamint az auditorok fenntarthatósági szakvizsgára kötelezettek. S bár a „Hol, hogyan” még nem teljesen rendezett, a kérdőíves felmérés, a módszertan és az értékelő
rendszerek megismerése megköveteli a munkakultúra megváltoztatását.