15. Egészségügyi és Szociális Szakbizottság
Éves tevékenység és következő évi terv: 2008 |
Elnök: Dr. Gődény Sándor |
A Szakbizottság 2008. évi tevékenysége
1. Konferencia
“Változások az egészségügyben – A minőség szempontjai”Debreceni Egészségügyi Napok Konferenciája VIII. (DEMIN VIII.)
Debrecen, 2008. május 29-30.
Rendező: Debreceni Egyetem OEC Népegészségügyi Iskola
Társrendezők: EOQ MNB Egészségügyi és Szociális Szakbizottság, ISO 9000 Fórum
A konferencia az előző év témáját folytatva – az érdekeltek széles körű bevonásával közösen – arra kereste a választ, hogy az egészségügyben bekövetkező és szükséges változások miként hatnak az ellátás minőségére, illetve a minőségirányítási szemlélet és módszerek (különös tekintettel a Magyar Egészségügyi Ellátási Standardokra) miként járulhatnak hozzá az egészségügyi ellátás eredményes, hatékonyabb és biztonságosabb működéséhez.
Konferencia főbb témái:
Összességében megállapítható, hogy a DEMIN VIII. Konferencia hasznosan zajlott le, melynek 124 résztvevője volt. A megjelent szakembereknek sikerült olyan eredményekről, tapasztalatokról beszámolni, véleményüket kicserélni, amelyek eredményesen javítják a magyar egészségügy minőségét. Sajnálatos ugyanakkor, hogy a fekvőbeteg intézetek minőségügyi vezetőinek csak mintegy harmada vett részt a konferencián. A konferencia szervezőinek fel kell tárni az okokat. A következő konferencia szervezésénél ezeket feltétlenül figyelembe kell venni annak érdekében, hogy 2009-ben minél több minőségügyi vezető legyen jelen a jelenleg legnagyobb, az egészségügyi minőségirányítás különböző kérdéseivel foglalkozó magyarországi szakmai rendezvényen.
2. Tanfolyamok
A korábbi évekhez hasonlóan, a Szakbizottság – több érintett szervezettel közösen – folytatta az auditori tanfolyamok szervezését, illetve akkreditálását.
2.1. Rendszer-specifikus auditorok képzése 2008. április 14-17. között a PRO QUALY Egészségügyi és Szolgáltató Kft.-vel közösen az Egészségügyi Minisztériumban rendezett “Minőségügyi rendszer-specifikus auditori tanfolyamon” az Országos Alapellátási Intézet 26 dolgozója részesült továbbképzésben.
Az EOQ MNB a tanfolyam hallgatói részére oklevelet adott ki, amely igazolja a “Minőségügyi rendszer-specifikus auditor” képzettség megszerzését.
A tanfolyam fő témái a következők szerint foglalhatók össze:
2.2. Szakfelügyelők képzése
Az országos és a regionális szakfelügyelők minőségszemléletének fejlesztése, továbbá minőségügyi és szakmai feladataikhoz szükséges tudás megszerzése érdekében a DE OEC Népegészségügyi Kara 30 órás auditori tanfolyamot szervezett. A tanfolyam tematikája – a szakfelügyelőkkel szemben támasztott igényeken kívül, mellyel Dr. Brunner Péter, az Országos Szakfelügyeleti és Módszertani Központ (OSZMK) főigazgatója is egyetértett – megfelelt a Nemzeti Akkreditáló Testület által előírt, az egészségügyi szolgáltatók minőségirányítási rendszerét tanúsító szervezetekre vonatkozó szakma-specifikus követelményeknek (NAR-20-X).
A két alkalommal megrendezett budapesti tanfolyamra (helye: OSZMK, 1138 Budapest, Váci út 174.) volt, 110 szakfelügyelő, illetve az OSZMK hét munkatársa jelentkezett be. Az egy alkalommal megrendezett debreceni tanfolyamra (helye: DE OEC Népegészségügyi Kar, Népegészségügyi Iskola, Debrecen, Kassai út 26) 41 szakfelügyelő jelentkezett be.
A tanfolyam fő témái:
A tanfolyam sikeres elvégzésének feltétele volt a 30%-ot meg nem haladó hiányzás és egy sikeres vizsga. A 151 jelentkező közül 143 teljesítette az előírt feltételeket és tett sikeres vizsgát.
A tanfolyamon való részvétel és a sikeres vizsga alapján a résztvevők megkapták a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrum Népegészségügyi Iskola és az EOQ MNB oklevelét, amely igazolja a “Minőségügyi rendszer-specifikus auditor” képzettség megszerzését.
2.2. Szakma-specifikus auditorok képzése
A későbbiek során szükségesnek látszik szakma-specifikus klinikai audittal foglalkozó speciális tanfolyamok megtartása, melyek jobban koncentrálnak egy-egy szakterület szakmai megfelelőségének ellenőrzésére és fejlesztésére.
3. További tervek, előkészületek
Kapcsolódva a TAMOP 6.2.5. (Szervezeti hatékonyság fejlesztése a struktúraváltásban érintett intézményeknél) programhoz a Szakbizottság kifejtette véleményét az egységes elvek alapján történő minőségügyi képzés és minőségügyi rendszer akkreditálásának fontosságáról. Ezért részt kíván venni egy standardizált, egymással összehasonlítató, világos elvárásokat megfogalmazó, indikátorokkal jól mérhető és monitorozható "betegcentrikus" akkreditálási folyamat kialakításában, mely garanciája lehet a jó minőségű, az EU-s szintet megközelítő betegellátásnak hazánkban.
Ennek részeként fontos a humán erőforrás megfelelő biztosítása, a menedzserek, a vezetők és ezen belül a minőségirányítás vezetőinek korszerű, az igényeknek megfelelő egységes kritériumok szerinti képzése, a munkakör betöltéséhez szükséges egységes elvárásoknak való megfelelés és a jelenleginél nagyobb hatáskör.
A Szakbizottság 2009. évi tervezett munkaprogramja
1. DEMIN IX. Konferencia.
Tervezett cím: Hogyan tovább minőségügy az egészségügyben?
Tervezett időpont: 2009. május második hete.
2. A TAMOP 6.2.5. (Szervezeti hatékonyság fejlesztése a struktúraváltásban érintett intézményeknél) programban való részvétel.
Vissza a Szakbizottság nyitólapjára
Vissza a Szakbizottságok felsorolásához
Vissza az EOQ MNB honlapjára