11. Informatikai Szakbizottság

Éves tevékenység és következő évi terv: 2001

Vissza a Szakbizottság nyitólapjára

Elnök: Dr. Szenes Katalin
Titkár: Varga Gábor

Nemzeti képviselő:
Dr. Szenes Katalin
Tagok száma (2002. március 31.): 71

A Szakbizottság 2001. évi tevékenysége

Az Informatikai Szakbizottság 2001. január 18-án újjáalakulva, új vezetőséggel kezdte meg munkáját azzal a szándékkal, hogy különböző okok miatt az előző években ellehetetlenült szakbizottsági munkát felélessze és a napjainkban különösen fontos informatikai területen is aktív szakmai munkát mutasson fel az EOQ MNB szervezetén belül. Rendezvényeink szervezésében együttműködtünk a Hírközlési és Informatikai Egyesület Számítástechnikai Szakosztályával és az ISACA Magyar Fejezetével. Az EOQ MNB Szolgáltatási Szakbizottságával is rendeztünk közösen programot. Az együttműködések mellett az aktuális szakmai témák és a munkaidőn túli kezdési időpontok is azt eredményezték, hogy a Szakbizottság programjai a vártnál is látogatottabbak voltak, melyeken átlagosan mintegy 40 fő vett részt. Rendezvényeinket a PKI Konferenciateremben, Budapest VI. kerület Andrássy út 3. alatt tartottuk. A levelezés túlnyomórészt e-mail-en folyik, bár 23 szakbizottsági tag e-mail címe továbbra is ismeretlen.

1. Január 18-án, a Szakbizottság újjáalakuló (38 fő) ülésén a tagság megválasztotta Dr. Szenes Katalint elnöknek és Varga Gábort titkárnak.

Dr. Molnár Pál, az EOQ MNB elnöke tartott előadást az European Organization for Quality Magyar Nemzeti Bizottság és azon belül az Informatikai Szakbizottság jövőjéről.

Dr. Kornai Gábor, az AAM Vezető Informatikai tanácsadó Kft. ügyvezetője és a Gartner Group magyarországi képviseletének vezetője az “E-világ és túlvilág határán” címmel tartott előadást.

Ezután Szekfű Balázs, a Carnation Internet Consulting Rt. elnöke “Virtuális közösségek, valós kihívások” című előadása következett.

2. Február 8-án a “Linux rendszerek nagyvállalati környezetben” című szakmai délutánunkat két értékes előadás vezette be (34 fő).

Bodnár Csaba, a Mission Critical Linux Kft. igazgatója a Linux rendszerek elérhetőségének növelésével foglalkozott fürtözéses megoldásokkal, majd

Magosányi Árpád, a Linux Magyarországi Felhasználók Egyesülete elnökségi tagja a formális védelmi modell implementációkat mutatta be Linux-on.

Ezután a szakmai eszmecsere során a Linux rendszerekkel kapcsolatos hasznos felhasználói tapasztalatok és javaslatok hangzottak el.

3. Március 6-án a Szolgáltatási Szakbizottsággal közösen tartottunk ülést (31 fő) a Hírközlési Főfelügyelet Rendezvény és Oktatási Központjában, amelyen Kesselyák Péter számolt be a II. Szoftver Minőségügyi Világkongresszusról (Yokohama, 2000. szeptember 25-29).

4. Június 6-án ismét két előadás hangzott el a szakbizottsági ülésen (13 fő).

Jambrik Mihály, a Vivendi Telecom Hungary gazdasági vezérigazgatóhelyettese “Mit vár a gazdasági vezető az informatikai szakértőtől” címmel, és

Nagy Attila, a CityReach International marketing vezérigazgatóhelyettese “Infrastruktúra központ Budapesten – A kollokációs központ bemutatása” címmel tartott előadást.

5. Szeptember 24-én két előadás hangzott el (44 fő).

Mosolygó Ferenc az Oracle Hungary-tól “Oracle adatbázisok többrétegű architektúrákban” címmel tartott előadásában arról szólt, hogyan szavatolhatjuk adataink biztonságát alkalmazás-független módon, beszélt az adatbázison belüli védelmi eszközökről, a hálózati támadások elleni védekezés elemeiről és a tűzfalakról, valamint a szolgáltatók lehetőségeiről több vállalat kiszolgálása esetén virtuális adatbázisokkal.

Dr. Szenes Katalin, CISA - informatikai auditor, a Szakbizottság elnöke “A tűzfalak és a biztonsági politika” címmel tartott előadást, amely néhány szokásos megoldás védelmi képességei (csomag-versus alkalmazásszintű szűrés), a tűzfalas védelem támogatása a biztonsági politikával és a politika ezen részének felépítése témaköröket érintette.

6. November 12-én Dr. Nemetz Tibor, az ELTE TTK egyetemi tanára “Kriptográfiai körkép” címmel nagy érdeklődés mellett tartott sikeres előadást (71 fő). A téma fontosságára tekintettel az előadásnak jövőre folytatása lesz.

7. December 10-én a “Projekt – Módszertan – Minőség – tutorial jellegű áttekintés” címet viselő szakmai délutánunkon (62 résztvevő),

Limbay Róbert, a SAS Magyarország projektvezetője a következő témákban tartott előadást:

A Szakbizottság elnöke, Dr. Szenes Katalin a következő előterjesztések véleményezésében vett részt:

Hírközlési Főfelügyelet előterjesztései:

Informatikai Kormánybiztosság előterjesztései:

A Szakbizottság 2002. évi munkaprogramja

A rendezvényekre továbbra is a PKI Konferenciateremben, Budapest VI. kerület Andrássy út 3. alatt kerül sor.

Vissza a Szakbizottság nyitólapjára
Vissza a Szakbizottságok felsorolásához
Vissza az EOQ MNB honlapjára