01. Gépjármű Szakbizottság

Éves tevékenység és következő évi terv: 2000

Vissza a Szakbizottság nyitólapjára

Elnök: Moór Gyula
Titkár: Kegye Győző
Nemzeti képviselő: Dr. Körmendy Ágoston
Tagok száma (2000. december 31.): 55

A Szakbizottság 2000. évi tevékenysége

A Gépjármű Szakbizottság tagsága elsősorban a hazai járműipari végtermék gyártókat, valamint a magyar tulajdonú beszállítókat reprezentálja. Tagjai között megtalálhatók a multinacionális társaságok magyar leányvállalatainak képviselői, valamint a járműüzemeltetők munkatársai. A tagok közül 8 fő dolgozik a haszonjármű, illetve minősítő intézetnél, 5 fő a gumi- és műanyagiparban, 13 fő a szerelvénygyártóknál, és 4 fő a járműipari üzemeltetők munkatársai.

A Gépjármű Szakosztály bázisintézménye 1996. végéig a Mogürt Gépjárműkereskedelmi Vállalat volt, ezt követően a vezetőség tagjainak cseréje után, ez a szerep az IKARUS-ra, illetve annak leányvállalataira tevődött át. Az IKARUS Székesfehérvári gyára látta el a Szakosztály informális titkársági teendőit és a szervezési feladatokat. A rendezvényekre részben Székesfehérváron, részben a BME Gépelemek Tanszékének könyvtárában került sor. A térítésmentes helybiztosításért, e jelentés keretében is köszönet illeti Marosfalvi János tanszékvezetőt.

A Szakbizottság 2000. évi tevékenysége a következő főbb témakörökre összpontosult:

  1. Az ISO 9000:2000 bevezetéséhez kapcsolódó változások megismerése és az ebből származó tennivalók meghatározása képezte a fő feladatot. E tevékenység első elemeként részt vettünk az EOQ MNB által szervezett ismertető és technológiai előadáson, majd vezetőségi felkészítőt tartottunk az IKARUSBUS Rt.-nél. A témához kapcsolódóan érdekes előadást hallottunk az IRISBUS Holding minőségügyi igazgatója (O. Vida) részéről, aki az európai felfogást és a követendő gyakorlatot ismertette.
  2. Az Egyenértékű Gyártás Tanúsítása, mint rendeletileg szabályozott témakör volt a gyártásrendszerek tanúsítása szempontjából a 2000. év jelentős kihívása. Ez elsősorban a jármű végtermék kibocsátókat érintette érzékenyen, mivel az ENSZ EGB tanúsító jelek (ECE szabványok) megszerzésének, megújításának, az egyenértékű gyártás tanúsítása egyik alapfeltétele. A minősítés szempontjai között kiemelt fontosságú az ISO tanúsítás megléte, de a vizsgálat kiterjed a társasági működés majd teljes vertikumára. A Szakbizottság járműgyártással foglalkozó tagjai részt vettek a követelményeknek történő megfeleltetés kidolgozásában, amelynek népszerűsítésére 2001. áprilisban Szakmai Napot szervezünk.
  3. A vevői elégedettség mérése tárgykörben, 1998-ban kidolgoztunk egy minősítő - értékelő rendszert, amelyet az IKARUS ALBA Kft-nél és az IKARUSBUS Rt-nél a gyakorlatban bevezettünk. A vevői, üzemeltetői visszajelzéseket két éve gyűjtjük, amelynek alapján a változásokról értékelhető, elemezhető tapasztalatok állnak rendelkezésre. Az 1999. év értékelését ez év márciusában, vezetői ülésen ismertettük.
  4. A minőségügyi oktatások a Szakbizottság sikerágazatának tekinthetők. A tagjaink által kidolgozott tematika alapján, a Minőségellenőrök Szakosító Tanfolyamát tartották az IBM-nél és az IMAG-nál. A tanfolyam anyagát megismerésre felajánljuk, amelynek elfogadása esetén vállalkozunk szakbizottsági és/vagy vállalati körben is az ismertetésére, illetve a képzések megtartására.
  5. Részvétel minőségügyi, műszaki rendezvényeken

A Szakbizottság 2001. évi munkaprogramja

Téma

Tervezett időpont és helyszín

Rendező (közreműködő)

Vezetőségi ülés:
Programegyeztető

Február
Székesfehérvár

 

Szakbizottsági rendezvény:
Felkészülés az ISO 9000:2000 bevezetésére

Március
BME

Gépjármű Szakbizottság

Szakbizottsági rendezvény:
A vevői elégedettség mérése

Május
Székesfehérvár
IKARUSBUS Rt.

Gépjármű Szakbizottság
VOLÁN Egyesülés

Vezetőségi ülés:
WP 29 munkacsoport anyagának ismertetése

Szeptember
Székesfehérvár

 

Szakbizottsági rendezvény:
Az ECE Szabványok tervezett változása

Október
Budapest

Gépjármű Szakbizottság
TÜV Hannover

Vezetőségi ülés:
Az éves beszámoló megtárgyalása

December Székesfehérvár

 

A szakbizottsági munkát 2001-ben a következő célkitűzések alapján szervezzük:

  1. A felkészülés folytatása az ISO 9000:2000 bevezetése érdekében.
  2. A Szakbizottság működésének kiterjesztése a jármű-üzemeltetők irányába.
  3. A vevői megelégedettségi vizsgálatok általánosítható eredményeinek ismertetése szélesebb körben.

Vissza a Szakbizottság nyitólapjára
Vissza a Szakbizottságok felsorolásához
Vissza az EOQ MNB honlapjára