A Minőség és Megbízhatóság 1999. 5.
A minőségügy két évszázada
Joseph Juran, a minőségügyi guruk nagy öregje, aki a II. világháború után talán a legnagyobb hatást gyakorolta a minőségügyi tudományág fejlődésére, ez év első felében ünnepelte 94. születésnapját. A vele készített exkluzív interjúban felidézi a 20. századot, de egyben előre tekint a 21. századra is.
Dr. Balogh Albert:
A tanulmány első része a minőség különféle meghatározásaiból kiindulva, bemutatja a minőségügyi tevékenységeknek, ezek eszközeinek, rendszereinek, modelljeinek eddigi fejlődését és jövőbeli fejlődési irányait, továbbá megvilágítja a szóbanforgó eszközök alkalmazásának eredményeit is.
Dr. Rixer Attila:
A polgári vasúti személyszállítás minőségstratégiájának alapelvei és alapelemei. I. rész
A tanulmány első része indokolja a vasúti személyszállítási közszolgáltatás minőségstratégiája és -rendszere kialakításának szükségszerűségét, majd bemutatja a vasúti minőségbiztosítási stratégia felépítésének szabványokon alapuló lépéseit. Ezután a minőségbiztosítás háromszöge, a jövőkép, a stratégiai célok és a minőségház segítségével részletezi a személyszállítás minőségrendszere koncepcionális alapelemeit.
Ittzés András:
Többváltozós statisztikai folyamatszabályozás
A minőségügyi gondolkodás széles körű elterjedésével a statisztikai folyamatszabályozás (SPC) módszerei is egyre inkább ismertté válnak. Egy folyamatnak több minőségjellemző együttes statisztikai vizsgálata alapján végzett irányítása azonban ma is ritka. A többváltozós SPC lehetőségeit sok helyen, így általában Magyarországon is, alig ismerik. A témakörnek, amelybe e cikk bevezetést nyújt, lényegében nem létezik magyar nyelvű irodalma. A szerző áttekinti a Hotelling-féle T2-eloszlásra épülő többváltozós szabályozó-(ellenőrző) kártyák alapvető típusait, és példával is illusztrálja e módszerek alkalmazhatóságát.
Gáspár Imre:
A 21/1998. (IV. 17.) IKIM rendelet és módosításai a 89/392/EGK számú, rövid nevén: gépek direktívát honosítják. A szerző az EU-jogharmonizáció néhány fő vonásának ismertetése után rámutat a gépek direktíva speciális jellegére. Kiemeli az említett IKIM rendelet fontosabb elemeit, majd foglalkozik a vizsgáló, az ellenőrző, a tanúsító és a felügyeletet ellátó szervezetek kijelölésével. Vázolja az IKIM rendelet fontosabb módosításait, és megjelöl további, a közeljövőben megoldandó feladatokat is.
Haiman Péterné –Kovács Levente:
A HACCP, kapcsolata az ISO 9000-es rendszerekkel, a HACCP bevezetésének tapasztalatai
A szerzők átfogó képet adnak a HACCP bevezetésének szükségszerűségéről, jelenlegi magyarországi jogi szabályozottságáról, ismertetve a HACCP alapelveit és legfontosabbnak ítélt kapcsolódási pontjait az ISO 9000-es rendszerekkel. Kitérnek a HACCP és az ISO 9000-es rendszerek azonosságainak és eltéréseinek elemzésére, részletesen kiemelve a HACCP által biztosított előnyöket. A cikk záró gondolatai a HACCP gyakorlati bevezetésének tapasztalatait foglalják össze, rámutatva a leggyakrabban felmerülő kérdésekre.
EOQ MNB
Közhasznúsági jelentés az Európai Minőségügyi Szervezet Magyar Nemzeti Bizottság 1998. évi tevékenységéről
Köszönetnyilvánítás
Beszámoló az EOQ 43. Kongresszusáról
Az EOQ MNB szakbizottságainak rendezvénynaptára 1999. november
Hírek
A Burton-Apta Európai Minőségdíjat nyert
A Nemzeti Minőség Klub hírei
Az ISO 9000:2000-esekről
A Quality of Service Development Group (QSDG) ülése Budapesten
Hírek a magyar sajtóból
Vissza a Minőség és Megbízhatóság honlapjára