A Minőség és Megbízhatóság 1999. 4.
számában a következő cikkeket olvashatja:

Dányi István – Kálmán Albert:
Nemzeti minőségösztönző politika és Nemzeti minőségfejlesztési program kidolgozása

A minőség, minőségügy fogalomrendszerének Magyarországon jelenleg nincs egységesen elfogadott, társadalmilag elismert tartalmi rendje, értelmezése. Bár a minőségügy szabályozási rendszere Magyarországon napjainkban körvonalazódik, átfogó nemzeti minőségügyi politika vagy minőségfejlesztési program ez idáig nem született. A fejlett országokban egyre szigorodnak azok a minőséggel összefüggő piaci követelmények, amelyeknek a beszállítók kötelesek megfelelni, ha piacon akarnak maradni. Magyarország számára feltétlenül szükséges a minőség fejlesztése, hiszen ez lehet növekedésének és felzárkózásának feltétele.
Mindezek figyelembevételével indokolt a piac szereplői és az államigazgatás számára előremutató minőségügyi célkitűzésrendszer kialakítása. A témakörben készített tanulmányra és a tanulmány alapján tartott szakértői konzultációkra építve, a szerzők Nemzeti minőségfejlesztési program kialakítására tesznek javaslatot.

A továbbfejlesztett EFQM-modell

Több mint 2 év konzultáció és öt tervezet kidolgozása után 1999. április 21-én Genfben nyilvánosságra hozták az Európai Minőségdíj odaítéléséhez és az önértékeléshez használt Európai üzleti kiválósági modell továbbfejlesztett változatát. A közleményben az Európai Minőségirányítási Alapítvány (EFQM) – amely a továbbfejlesztés folyamatát irányította, és most copyrighttal rendelkezik a modellre – ismerteti a változtatásokat.

Dr. Tihanyi Mariann – Bognárné Laposa Ilona – Tompa Lászlóné:
A Zala Megyei Kórház az egészség és a minőség szolgálatában

A Zala Megyei Kórház (Zalaegerszeg) a hazai egészségügyi intézmények közül elsőként kapott tanúsítványt minőségbiztosítási rendszerére. 1997-ben intézményi kategóriában IIASA–Shiba-díjat nyert. A szerzők bemutatják, hogy a minőségügyi rendszer kialakításának részeként milyen változtatásokra került sor a kórház struktúrája, folyamatai és eredményei területén, majd ismertetnek néhányat a TQM irányában megtett fejlesztési lépéseik közül.

Nagyné Tarr Judit:
ISO 9001-es rendszer bevezetése és a szervezetfejlesztés további lépései a Jósa András Kórházban

A Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Önkormányzat Jósa András Kórháza (Nyíregyháza) 1997-ben intézményi kategóriában IIASA–Shiba-díjat nyert. A szerző hazai helyzetkép vázolása után bemutatja az ISO 9001-es rendszer náluk való bevezetésének előzményeit, majd részletezi a bevezetés folyamatának előkészítési, tervezési, bevezetési és tanúsítási szakaszát. A rendszerbevezetés eredményeinek összefoglalását követően a szervezetfejlesztés további lépéseit ismerteti, végül néhány előremutató gondolattal zárja a cikket.

Fülöp Zsoltné – Keve Miklósné – Vásárhelyiné Gecsei Mária:
Szervezet- és rendszerfejlesztés a DUNAFERR Kutatóintézetben. II. rész

A közlemény II. része a Kutatóintézet fejlesztési tevékenységének legfrissebb eseményeit mutatja be: ismerteti az 1996-ban indított TQM-projekt alfejezeteit, valamint a TQM-módszerek kialakításának eddigi és várható eredményeit.

Megfontolások az EU-ban a terméktanúsítás területén

Statisztikai fogalmak angol–magyar kisszótára

Juhász Péter:
Minőségbiztosítási szabványok értelmezési és alkalmazási kérdései

A cikk célja bemutatni, hogy a naponta növekvő számú, ISO 9001-es és 9002-es szabvány szerinti minőségbiztosítási rendszerek bevezetése kapcsán – főleg a szolgáltatások, azon belül is a logisztikai szolgáltatások terén – milyen gyakori értelmezési problémákkal találkozhatunk. A szerző személyes tapasztalatai alapján ismertet jó és rossz példákat. A helyes irányban való elmozduláshoz az új szabványtól és az alkalmazási szemlélet változásától sokat vár.

Az EOQ MNB közleményei

Hírek

 

Vissza a Minőség és Megbízhatóság honlapjára