A Minőség és Megbízhatóság 2004. 2.
számában a következő cikkeket olvashatja:

Dr. Rácz Endre:
Az új élelmiszertörvény

A közlemény megvilágítja az új törvény megalkotásának indokait. Bemutatja a törvény alapján bekövetkező legfontosabb változásokat, hangsúlyozva, hogy a fogyasztók védelmének szolgálata következetesen végigvonul az egész törvényen.

Szeitzné Dr. Szabó Mária:
Az élelmiszerjogi szabályozás egészségügyi vonatkozásai

Az élelmiszerek biztonságossága és teljes értékű egészségességének megvilágítása után a szerző kitér az emberi egészség EU-beli védelmére, majd rámutat az egészségügyi tárcának a hazai jogi szabályozásban betöltött szerepére. Befejezésül a Nemzeti Élelmiszer-biztonsági Program jogszabályalkotásra vonatkozó célkitűzéseit tekinti át.

Berczeli Attila – dr. Sebők András:
Kereskedelmi láncok élelmiszer-biztonsági követelményrendszerei

Az élelmiszer-biztonsági szabványok megalkotását kiváltó okok felsorolását követően a cikk röviden bemutatja az EFSIS- és a BRC-szabványt. Áttekinti a két követelményrendszer közös jellemzőit, majd részletezi előnyeiket. Utal az IFS-szabványra, végül értékeli az élelmiszer-biztonsági szabványokat.

Dr. Erdős Zoltán:
Élelmiszer-biztonsági szabványok

Az élelmiszer-kiskereskedelem biztonsági elvárásainak bemutatása után a szerző röviden jellemzi a létező élelmiszer-biztonsági szabványokat. Utal ezek hasonlóságára és különbözőségeire, majd vizsgálja jövőjüket. Rámutat arra, hogy a sokféleség ellenére az alkalmazásra fel lehet készülni, s hogy az egységes tanúsítás sem reménytelen. A cikket helyzetértékelés zárja.

Dr. Eszesné Tóth Katalin – Ribizsár Zoltán:
Nyomonkövetés az ONION LINE Kft.-nél

Az élelmiszer-előállító vállalatok életében a nyomonkövetés összekapcsolja kódrendszerével a feldolgozást, a HACCP- és a TQM-ellenőrzési pontokat. Nemmegfelelőség esetén egyértelművé teszi a visszakeresést, segíti a helyesbítő tevékenységek eredményességét. Világméretű tendencia, hogy a nyomonkövetés kötelezővé válik az élelmiszer-előállítás és -forgalmazás teljes láncában. A szerzők a társaságuknál alkalmazott eljárást mutatják be.

Denis Leonard – Rodney Mcadam:
A minőség hat életciklusszakasza

A “minőség életciklusának” nevezett eszköz stratégiai módszert nyújt a minőség feltérképezéséhez és fenntartásához, miközben megelőző módon elhárítja a gyakorlati megvalósítás olyan gyengeségeit, mint például a pangás és a korlátozott alkalmazás, amely végső soron kudarchoz vezethet.

Toldi Sándor:
EFQM-modellel a kiválósági kultúráért

A Schefenacker Automotive Parts Ungarn Ipari és Kereskedelmi Bt. (SAPU), a termelő középvállalati kategóriában 2003-ban Nemzeti Minőségi Díjat nyert. A szerző a SAPU-nak az EFQM-modellen alapuló minőségfejlesztését mutatja be, a modell kilenc kritériumának tükrében.

Tíz + egy kérdés Rózsa Andráshoz, díjértékelői tapasztalatairól (Sződi Sándor)

“A minőségért” – egyéni vándordíj, 2003 (Dr. Tar József)

I. Országos Rendőrségi Minőségkonferencia (Várkonyi Gábor)

Dr. Németh Balázs:
Az Autóipari Benchmarking Klub

A beszámoló rámutat a klub létrehozásának indokaira, röviden jellemzi a benchmarkingot, majd vázolja a klub megalakulásának körülményeit, és áttekinti a kezdeti tevékenységet. Befejezésül összefoglalja az eddigi eredményeket, és kitűzi a közeljövő céljait.

EOQ MNB

Köszöntjük a 75 éves dr. Sütő Kálmánt!

 

Vissza a Minőség és Megbízhatóság honlapjára