A Minőség és Megbízhatóság 2003. 1.
számában a következő cikkeket olvashatja:

Frank Steer:
Vezetés és társadalmi felelősség

A közvélemény egyre inkább úgy érzékeli, hogy túl sok olyan vállalati vezető van, aki elképesztő módon visszaél a bizalommal, meghamisítja a könyvelést, elpalástolja az igazságot, és óriási profitot halmoz fel saját magának, mialatt a részvényesek lélegzetelállító veszteségeket szenvednek. A legalább egy évtizede elhatározott reformok ellenére – az általános vélemény szerint – sok igazgató erkölcsileg vagy passzívvá, vagy ellentmondásossá vált, nem hajlandó még a leghétköznapibb témákkal kapcsolatos kérdésfeltevésre vagy ezek kezelésére sem. Ha a korszerű vállalatirányítás nem is szenvedett helyrehozhatatlan csorbát, de legalább is nagyon mély bizalmi válságon megy keresztül. A szerző az ezzel kapcsolatos gondolatait fejti ki.

Dr. Szabó Antal:
ENSZ EGB-program kis- és középvállalkozások minőségfejlesztésének támogatására

A szerző bemutatja az ENSZ EGB Minőségirányítási Rendszerek Szakértői Csoportját, majd részletezi a Csoport misszióját és első munkaprogramját, továbbá vázolja a Nemzeti Minőségdíjak Győztesei Galériájának létrehozásával elérni kívánt célokat. Rámutat új megközelítésű integrált irányítási rendszermodell kialakításának szükségességére, és ismerteti az e rendszermodelltől várható előnyöket.

James J. Rooney:
7 steps to improved safety for medical devices

Sipos Gáborné:
Válaszok az ISO 9001:2000-es kihívásaira – tapasztalatok és nemzetközi támogatás

Az új ISO 9000-es szabványsorozat megjelenése óta szakmai körökben nagyon sok szó esett már a bevezetés tapasztalatairól. Egyfelől a legkézenfekvőbb dolgok már jól láthatók, másfelől mindig merülnek föl olyan újabb szempontok, amelyekről érdemes beszélni. Ezenkívül hasznos megtudni, hogy Magyarországon kívül milyen a szabvány fogadtatása és melyek az alkalmazási tapasztalatai, továbbá mit tesznek a szabványok alkotói annak érdekében, hogy megismerjék ezeket, és felhasználják szabványfejlesztő munkájuk során. A szerző áttekinti a legfontosabb tapasztalatokat, és bepillantást nyújt a nemzetközi támogató tevékenységbe.

Kákonyi András:
Az ISO 9000-esek metrológiai követelményeinek értelmezése és érvényesítése

Magyarországon a 90-es évek elejétől elterjedt, az ISO 9000-es szabványsorozattal fémjelzett minőségbiztosítási rendszerek megnövelték az alkalmazók igényét a mérőeszközök használata és kalibrálása területén. Ugyanakkor a minőségbiztosítási rendszer bevezetése, működtetése kapcsán az egyik legtöbb nehézséget okozó probléma a mérőeszközök kezelése és kalibrálása. A szerző ezekkel kapcsolatban ad tanácsokat, és osztja meg tapasztalatait.

Véber Miklós:
Minősítéses átvételi eljárások költségoptimalizálása. I. rész

A minősítéses átvételi eljárások többsége nem fektet súlyt a hibás döntés, illetve a mintavételezés költségvonzatára, továbbá a megfelelő eljárás kiválasztásakor gyakori az a probléma, hogy a korábbi szállítások tapasztalatait csak egyszerűsített módon veszik figyelembe. Jelen közlemény – ezt a két hiányosságot pótolandó – azt mutatja be, miként érdemes a szükséges mintaelemszámot, illetve a még elfogadható mintabeli selejtszámot úgy meghatározni, hogy a mintavételezéshez, a hibás szállítmány átvételéhez, illetve a megfelelő elutasításához adott költségszintet rendelve, az eljárás várható költsége minimális legyen.
Az első részben a korábbi szállításokból a selejtarányra adódó tapasztalati eloszlást jól kezelhető, ún. béta-eloszlással közelítve, bayesi statisztikai megközelítésben adjuk meg a gyakorlatban legtöbbször alkalmazott minőség-ellenőrzési módszerek költségoptimális formáját.

Dr. Husti István:
A minőségügyi képzés néhány jellemzője a Szent István Egyetem gépészmérnöki karán

A tanulmány azokat a törekvéseket és eredményeket mutatja be röviden, amelyek a címben jelzett intézményben a minőségügyi ismeretek oktatásával kapcsolatosak. Szándéka nem a “maga-mutogatás”, hanem a tapasztalatok megosztása.

Dr. Koczor Zoltán – Szőke Zoltán:
A felsőoktatás minőségügyi problémáinak megoldásáért

A felsőoktatási intézmények törvényben előírt integrációja hivatalosan befejeződött, azonban jelenleg is folyik a korábban önálló intézmények közötti irányító szervezetek kialakítása, az intézményen belüli feladatok és erőforrások felosztása. Az oktatás gazdaságilag és erőforrás-lekötésben hatékonyabb átalakítása ésszerűsítéseket tett szükségessé. Ezeket egyes oktatási területeken a minőségügyi rendszerfejlesztések központi támogatása veszi körül. Mindennek követ-kezménye, hogy az integrált felsőoktatási szervezetekre széles körben új szabályozási és működési rendek kialakítása vált idősze-rűvé.

“A minőségért” – egyéni vándordíj, 2002 (Dr. Tar József)

Az ISO 9000 Fórum évzáró kulturális rendezvényén Veszprémben, 2002. november 30-án ünnepélyes keretek között, második alkalommal adták át – a minőségügy területén kiemelkedő teljesítményt nyújtó személyek elismerésére 2001-ben alapított – “A minőségért” egyéni vándordíjat. Ez alkalomból Molnárné Stadler Katalinnal, a 2002. év díjazottjával beszélgetett dr. Tar József, a Fórum titkára.

EOQ MNB

A Közép- és Kelet-európai Országok II. Nemzetközi Minőségügyi Konferenciája és az ezzel kapcsolatos következtetések
Az EOQ 46. Kongresszusa
Az EOQ-regisztrációról 2002 decemberében új oklevelet, illetve oklevél-meghosszabbítást kapott magyar szakemberek. Érvényüket vesztett oklevelek
Az EOQ MNB 2003. évi rendezvényeinek előzetes terve

 

Vissza a Minőség és Megbízhatóság honlapjára