A Minőség és Megbízhatóság 2002. 6.
számában a következő cikkeket olvashatja:

Dr. Molnár Pál:
Az EOQ MNB 30 éve

A szerző visszatekint az Európai Minőségügyi Szervezet megalakulására és a vele való magyar kapcsolatok kezdetére, felidézi a Magyar Nemzeti Bizottság létrehozását és felvételét az EOQC-be, felsorolja az akkor megalakult szakbizottságokat s már a kezdeti időkben elért magyar sikereket. Visszaemlékszik az 1979-ben Magyarországon rendezett 23. EOQC-Konferenciára, az Országos Minőségügyi Konferenciák és az Európai Minőséghét életrehívására. Utal az MNB társadalmi szervezetté alakulására, felsorolja fő célkitűzéseit és ezek megvalósításának eszközeit, valamint a 90-es évek eseményeit. Részletesen megemlékezik a 2000-ben Budapesten rendezett, 44. EOQ-Kongresszusról, majd az MNB közhasznú szervezetté alakulásáról és Tanácsadó Testületének megalakításáról. Áttekinti az MNB fejlődésének legfontosabb mutatószámait és eseményeit, végezetül felvázolja jövőképének néhány meghatározó gondolatát.

Dr. Molnár Sándor – Kálmán Albert:
A kormányzat minőségfejlesztési koncepciója

A szerzők áttekintik a kormányzatnak az EU-csatlakozás érdekében eddig kifejtett tevékenységét, és utalnak a még elvégzendő feladatokra. Vázolják a Nemzeti Fejlesztési Terv szerepét, összefoglalják a Gazdasági Verseny-képesség Operatív Programjának tartalmát, majd a fejlesztési stratégia fő elemeit. Megvilágítják a minőségirányítás, valamint az önértékelési modell alkalmazásának jelentőségét, végezetül pedig bemutatják a Humánerőforrás-fejlesztési Operatív Program célját és feladatait.

Földesi Tamás:
Minőségirányítás: tegnap – ma – holnap

A szerző a minőségirányítási rendszerek világméretű elterjedéséből kiindulva, áttekinti az eddigi fejlődésüket és a mai helyzetet, majd utal a várható fejleményekre.

Átadták a 2002. évi IIASA–SHIBA-díjakat

Shoji Shiba professzor az IAQ tagja és Deming-díjas lett

A Nemzeti Minőség Klub hírei

Calvin London:
Stratégiai tervezés a vállalati kiválóság érdekében

Ez a tanulmány azt a stratégiai tervezési folyamatot írja le, amelyet akkor dolgoztak ki, amikor egy ausztrál válla-latnak – az anyavállalat fúziója következtében – jelentős változásokkal kellett szembenéznie. A folyamatot, amely az Ausztrál Minőségdíj kritériumai szerinti üzleti kiválóság irányába vezető, teljes körű minőségirányítási folyamat része, nyomatékosan ajánlják. A legutóbbi időkben ugyanezt az eljárást az Egyesült Államokban egy gyógyszer-ipari vállalat is alkalmazta minőségfejlesztés irányításához.

Beck Lajos:
Irányítási rendszerek magyar szabványai

A Magyar Szabványügyi Testület a jelenlegi szakmai területeket kibővítve, további szabványokat és szabványjel-legű dokumentumokat dolgozott, illetve dolgoz ki irányítási rendszerekre, és tesz a szakma számára hozzáférhe-tővé. A szerző az újakat mutatja be, majd felsorolja az irányítási rendszerek hatályos magyar szabványait.

Dr. Dudás Ferenc:
Közigazgatás-fejlesztési tendenciák a minőség és a teljesítmény tükrében. II. rész

A második részben a szerző az Általános Értékelési Keretrendszer jellemzése után összefoglalja a közigazgatás fejlesztését célzó tennivalókat.

EOQ MNB

Világszintű Minőségügyi Nyilatkozat
A Közép- és Kelet-európai Országok II. Nemzetközi Minőségügyi Konferenciája
A minőség szerepe a tudásalapú társadalomban – Beszámoló a XI. Magyar Minőséghétről (Összeállította: dr. Róth András)
A Magyar Minőség legutóbbi két számának tartalomjegyzéke

 

Vissza a Minőség és Megbízhatóság honlapjára