A Minőség és Megbízhatóság 2002
. 5.Dr. Dudás Ferenc:
A szerző röviden bemutatja az Európai Közigazgatási Teret, az EU közigazgatási rendszerei működésének közös alapelveit, valamint a magyar közigazgatásnak az ezekhez való illeszkedést célzó fő tennivalóit. Foglalkozik a minőségirányítás módszereinek a közigazgatásban való helyével, szerepével és alkalmazási lehetőségeivel, továbbá a közigazgatási ügyintézés és eljárások technologizálásával. Az első részt a minőségügyi rendszerek hazai bevezetési és alkalmazási helyzetének bemutatása zárja.
Csomor Miklósné:
A Pécsi Vízmű Rt. tanúsított, integrált minőség- és környezetirányítási rendszerének alapja a folyamatközpontúság. A szerző felvázolja a rendszer kialakítását, bemutatja a folyamatok tervezését és irányítását, részletezi a folyamatok mérését, és foglalkozik a folyamatok továbbfejlesztésével. Befejezésül rávilágít a vevői igények figyelembevételének és a vevői kapcsolatok menedzselésének fontosságára.
Dr. Szegh Imre – Kutrovácz Lajos:
A közlemény a Digart International Ltd. 72 magyarországi szervezetnél 2001-ben végzett tanúsítási tevékenységén alapul. Célja: felhívni a figyelmet az “új” ISO 9001-es szabvány által elvártak értelmezési és megoldási nehézségeire. A feltárt eltéréseket a szerzők a szabványpontokhoz rendelik, s közülük a legjelentősebbekhez fűznek rövid észrevételeket.
Honvári Károly:
Hatékonyság növelése környezetközpontú irányítási rendszer bevezetésével
Az 1990-es években számos kezdeményezés és ösztönzés érte a vállalkozásokat, hogy csökkentsék környezeti hatásaikat. Korábban a vállalkozásokat védekező, a környezetvédelmi előírások teljesítésére törekvő hozzáállás jellemezte, amely a környezeti hatások csökkentését költségként kezelte. A 1990-es években ez a szemlélet átalakult, és a megelőzés került a középpontba. Az új szemlélet szerint a környezeti hatások megelőzése hozzájárulhat a vállalkozás gazdaságos működtetéséhez, a környezet nem teher, hanem kihívás és lehetőség a gazdaságos működéshez. A szerző a Dunastyr példáival ezt támasztja alá.
Calvin London:
Strategic planning for business excellence
Take the right road to reach your destination
Dr. Molnár Pál:
Az élelmiszer-biztonság időszerű kérdései az európai szabályozás tükrében. III. rész
A tanulmány befejező része a fogyasztók szempontjából tárgyalja az élelmiszer-biztonság jelentőségét. Rámutat a fogyasztók tájékozatlanságára, és hangsúlyozza, hogy a fogyasztók megfelelő információkon alapuló felkészítése a piac minden szereplőjének érdeke. Ismerteti az EU tervét a kockázatkommunikáció fejlesztése terén, és rámutat, hogy az élelmiszer-biztonság megteremtése az élelmiszerlánc valamennyi szereplőjének feladata.
Dipl. Ing. Imre Patkovszky:
A szerző felsorolja az új szabványra való átállás szakaszait, majd ismerteti az átállást megkönnyítő intézkedéseket: a mérési bizonytalansági mintaszámítások, követelmény-összehasonlító listák és kérdésjegyzékek kidolgozását. Végül felvázolja cége új akkreditálási okirat megszerzéséhez vezető átállásának menetét.
Beszámoló
Új ISO 9000 – új gyakorlat (Összeállította: dr. Tar József)
EOQ MNB
European Quality Week 2002
“Nemzeti Minőségfejlesztési Programok és Minőségdíjak”
A Közép- és Kelet-európai Országok II. Nemzetközi Minőségügyi Konferenciája
Új tagok
Új jogi tagok
Együttműködési megállapodás a Magyar Minőséggel
Hírek a magyar sajtóból