A Minőség és Megbízhatóság 2002. 1.
számában a következő cikkeket olvashatja:

Lazur Lajos:
A mérési bizonytalanság jelentősége a kijelölt vizsgáló, tanúsító és ellenőrző tevékenységben. I. rész

A szerző bevezetésként rámutat a mérési bizonytalansággal összefüggésben felmerülő problémákra, majd idézi a mérési bizonytalanság és néhány más fogalom GUM szerinti meghatározását. A mérési eredmény minőségének és megbízhatóságának értelmezése után részletezi az MSZ EN ISO/IEC 17025:2001-es szabványnak a mérési bizonytalansággal kapcsolatos követelményeit. A cikk első része a vizsgálólaboratóriumokra jellemző bizonyta-lansági tényezők felsorolásával, tovább a mérési bizonytalanság becslésére és megadására vonatkozó általános útmutatóval zárul.

Lovász Szabó Tamás:
A mérés és a metrológia szerepe az új minőségirányítási rendszerekben

A szerző a témát két oldalról közelíti meg. Az egyik az ISO 9001:2000-es szabvány metrológiai vonatkozású hi-vatkozásai, a másik a működő minőségirányítási rendszer auditálási gyakorlata a metrológia vonatkozásában.

Peter Bialowas – Edith Tabaszewska:
How To Evaluate the Internal Customer-Supplier Relationship

Szaszák Tibor:
Személyzetfejlesztés az “örömteli szervezet” gondolata alapján

Az utóbbi évek változásai közepette a szervezetirányítási felfogások is megváltoztak. A szerző ezt az új ISO 9001-es változásaival bizonyítja. Rámutat arra, hogy a jövőben az emberi erőforrásokról szintén másképpen kell gondolkodni, ehhez a kulcsszó az: odafigyelés.

Ribizsár Zoltán:
QFD alkalmazása az ONION LINE Kft. tevékenységeinek fejlesztésére. I. rész

A QFD a vevői igényekből kiinduló termékfejlesztési technika. Hazánkban még kevéssé terjedt el, pedig a TQM eszköztárának egyik fontos eleme. Az ISO 9001:2000-es szabvány szerinti minőségirányítási rendszer alkalma-zása esetén – szinte kötelező jelleggel – célszerű használni a QFD-t a vevőközpontúság és a vevői elégedettség fejlesztése érdekében.
Az ONION LINE Kft. a QFD-technika alkalmazásával termék– szeletelt szárított vöröshagyma – előállítási technológiáját kívánta fejleszteni. A cikk első része a QFD-módszer elméleti ismertetésén kívül a módszer gyakorlati alkalmazását mutatja be.

Sipos László:
Minőségügyi oktatás a Paksi Atomerőműben

A szerző rámutat a képzés stratégiai fontosságára és minőségügyi szerepére. Áttekinti a képzési és személyzet-minősítési követelményeket, továbbá a személyzet képzettségére vonatkozó szabályokat. Bemutatja az oktatási modulokat és a különféle szintű vizsgáztatások vizsgakérdéseit. Befejezésül vázolja az oktatás-ellenőrzési és -értékelési tevékenységet.

Minőségirányítás: elégedett vevő – nagyobb eredmény. A X. Magyar Minőséghét

A Magyar Minőség Társaság (MMT) és az EOQ-MNB által közösen rendezett, tizedik Magyar Minőséghét célja az volt, hogy a résztvevők minél teljesebb képet kapjanak a minőség legfontosabb aktuális kérdéseiről a világban, Európában és természetesen a hazai gazdaságban. (Dr. Róth András)

A Debreceni Egészségügyi Minőségügyi Napok I. Konferenciája III. rész

A beszámoló harmadik része Az Észak-alföldi régióban folyó minőségügyi tevékenység az egészségügyben fő témakör előadásait foglalja össze. (Dr. Gődény Sándor)

A kutatás-fejlesztés emberi erőforrásai. A tudományos és technológiai attasék 7. konferenciája

A Magyar Köztársaság számára legjelentősebb nemzetközi relációkban a tudományos kapcsolatok ápolását és fejlesztését tudományos és technológiai attasék segítik elő. A tudományos közélet tájékoztatása érdekében 1993-tól kezdve minden második évben megrendezik az attasék konferenciáját, ez kiváló alkalmat teremt többek között a hazai K+F-szféra első kézből való tájékoztatására és a beszámolási időszakban elért eredmények, illetve az új kihívások ismertetésére. (Várkonyi Gábor)

EOQ MNB

Az EOQ-regisztrációról1 2001 decemberében oklevelet kapott magyar minőségügyi szakemberek

Megalakult az EOQ MNB Hat szigma szakbizottsága

Az EOQ MNB 2002. március–júniusi rendezvénynaptára

 

Vissza a Minőség és Megbízhatóság honlapjára