A Minőség és Megbízhatóság 2001. 1.
Dr. Molnár Pál:
A befejező rész áttekinti a záró plenáris és a záró ünnepi ülés eseményeit, méltatja a céglátogatásokat, beszámol a magyar minőségügyi szakértőknek a Feigenbaum fivérekkel való találkozójáról, továbbá a Nemzetközi Minőségügyi Akadémia herendi üléséről. Összegezi a résztvevők értékelését a kongresszusról, képet ad az esemény sajtóvisszhangjáról, bepillantást nyújt a Kongresszus vendégkönyvébe, végül a Kongresszus fontosabb ajánlásait gyűjti csokorba.
Prof. Hitoshi Kume:
Az ISO DIS 9004:2000-es szabványtervezet – a bevezetése szerint – a szervezet eredményességének fokozása érdekében a folyamatfejlesztésre összpontosít. Ha azonban összehasonlítjuk az ISO DIS 9004:2000-est az ISO DIS 9001:2000-essel, úgy tűnik, hogy az előbbi csupán magyarázó szövege az utóbbinak. Így nem várható el tőle, hogy az eredményesség növelésének hatékony szabványa legyen. Ez azért van így, mert a szóban forgó szabvány szerkezete azonos az ISO 9001-esével, annak a követelménynek kielégítése végett, hogy a két szabvány konzisztens párt alkosson. A minőségügyi rendszer jellege, valamint a rendszer fejlesztése azonban két, egymástól különböző probléma. Egy olyan szabvány, amely a minőségügyi rendszer követelményeit tartalmazza, alapvetően különbözik az eredményesség fejlesztésének szabványától. A kétféle szabványt különbözőképpen kell megszerkeszteni, a kettőjük közötti konzisztenciáról azonban ennek ellenére sem kell lemondani.
Földesi Tamás:
Megjelent az ISO 9000:2000-es sorozat
A szerző bevezetésként felvázolja az új szabványok alapvető koncepciója megváltoztatásának hátterét. Bemutatja az ISO 9000:2000-esben megfogalmazott nyolc alapelvet és az új sorozat másik két tagjának kapcsolódásait az alapelvekhez. Magyarázza a fogalommeghatározások változásait, és utal a magyarra fordítás problémáira. Foglalkozik a tanúsításból való kizárásokkal és ezek lehetőségeivel az európai tanúsítási rendszerben. Indokolja a szerkezeti felépítés változtatását, megvilágítja az ISO 9004:2000-es szerepét. Szembeállítja az új sorozat pozitívumait és negatívumait, végül tanácsokat ad az áttéréshez.
A CE-jelölés csapdái
Gergely István:
A szabványsorozat, amely figyelmet érdemel. Az ISO 9000:2000-es szabványsorozat
A tanulmány röviden áttekinti az ISO 9000:2000-es szabványsorozat néhány lényeges alapgondolatát és követelményét, továbbá segítséget kíván adni az értelmezésükhöz. Nem célja az ISO 9001:2000-es szabvány szerkezetének és összes követelményeinek ismertetetése, és nem foglalkozik az ISO 9004:2000-es szabvánnyal, csak ott hivatkozik rá, ahol ez a szerző szándéka szerint a megértést segíti.
Dr. Réthelyi Miklós:
A szerző rávilágít az egészségügy egypár sajátos jelenségére és arra, hogy ilyen körülmények között nehéz a minőséget fejleszteni. A kórházi dolgozók körében végzett néhány felmérés eredményeit bemutatva és elemezve, három olyan tényezőt emel ki, amely fontosnak tűnik az egészségügyben folyó minőségfejlesztés megkedveltetésében.
Barki Ilona:
A Szabályos Gyógyszergyártás Irányelvei szerinti legfontosabb alapkövetelmények áttekintése, valamint a validálás fogalmának meghatározása után a szerző rámutat a berendezések minősítése, a kritikus folyamatok validálása és a kalibrált mérőeszközök közötti összefüggésre. Gyakorlati példaként bemutatja a Richter Gedeon Rt. kalibrálási rendszerét.
A FERRCERT Tanúsító és Ellenőrző Kft. ál
tal 2001. január 31-éig végzett tanúsításokEOQ MNB
Az EOQ regisztrációról 2001. januárban oklevelet kapott magyar minőségügyi szakemberek
Úton a megfelelőségtől a kiválóságig. Beszámoló a IX. Magyar Minőséghétről
Az EOQ MNB 2001-es rendezvénynaptára
Új tagok
Új jogi tagok