A Minőség és Megbízhatóság 2000. 5.
számában a következő cikkeket olvashatja:

Dr. Molnár Pál:
Az EOQ budapesti, 44. Kongresszusa. I. rész

Az Európai Minőségügyi Szervezet 44. Kongresszusát Budapesten, 2000. június 12. és 16. között rendezte meg. Az esemény nem csak Európából, hanem a világ minden tájáról számos érdeklődőt vonzott. A 2000. évi Kongresszus megrendezési jogának elnyerése Magyarország minőségügyi téren tett erőfeszítéseinek nemzetközi elismerése és egyszersmind az egész kelet-közép-európai régió felértékelése. Ugyanis az elmúlt időszakban a Kongresszusokat rendre nyugat-európai városokban rendezték meg (1992: Brüsszel, 1993: Helsinki, 1994: Lisszabon, 1995: Lausanne, 1996: Berlin, 1997: Trondheim, 1998: Párizs, 1999: Madrid).

Dr. Molnár Pál:
Az európai minőség jövőképe felé. III. rész

A tanulmány harmadik része áttekinti a minőségügy gyakorlatának történetét és megvilágítja a jelenét. Befejezésül három, újfajta gondolkodásmódot követelő trendet mutat be: az ismétléstől az egyediségig vezető utat, a hálózaton alapuló gazdaságot és a minőség növekvő szerepét a közszolgálati szektorban.

Földesi Tamás:
Az ISO 9000 és a szolgáltatások

A szerző felhívja a figyelmet arra, hogy a minőségügyi rendszerek alkalmazása a szolgáltatások terén értelmezési problémákat vet fel. Ezért szükség lenne olyan kiegészítő szabványok kidolgozására, amelyek megkönnyíthetnék e munkát az egyes szolgáltatási területek számára.
A szerző ehhez olyan csoportosításokat javasol, amely különbséget tesz a vevővel folyamatos, közvetlen kapcsolatban és az anélkül végzett szolgáltatások között, ez utóbbiakat pedig aszerint csoportosítja, hogy rutinmunkáról vagy szakmai döntést igénylő feladatokról van szó.

Molnárné Stadler Katalin:
Az EFQM-modell alkalmazása a közszolgálati szektorban. II. rész

Ebben a részben a szerző bemutat további két, az európai közszolgálati szervezetek által sikeresen alkalmazott, az EFQM-modellre épített szervezetspecifikus modellt. Befejezésül az egymás tapasztalatainak, elméleteinek, modelljeinek megismerését célzó, a magángazdaság és a közszolgálati szektor között kialakult partnerkapcsolatra ad példát.

Dr. Erdős Zoltán:
Gyakorlati TQM 3. rész: Belső kommunikáció. Dolgozói részvétel

Statisztikai fogalmak angol–magyar kisszótára. II. rész

Múlt évi 4. számunkban közöltük a Valószínűségi és általános statisztikai fogalmak kisszótárát. Akkori ígéretünkhöz híven most folytatjuk ezt, az ISO 3534-2 szabványra alapozva a Statisztikai minőségszabályozás és az ISO 3534-3 szabványra alapozva a Kísérlettervezés fogalmaival.
A kisszótár készítői: az EOQ MNB Terminológiai szakbizottságának szakemberei várják és köszönettel veszik a pontosító észrevételeket, kiegészítéseket. Ezeket szerkesztőségünk címére kérjük beküldeni. A készítőkkel egyeztetve, közzétesszük őket.

Európai Minőségdíj 2000: a Burton-Apta fődíjas, három további magyar vállalat döntős!

EOQ MNB

Közhasznúsági jelentés az Európai Minőségügyi Szervezet Magyar Nemzeti Bizottság 1999. évi tevékenységéről

Tájékoztató az Európai Minőséghét Magyarországon, 2000 és a IX. Magyar Minőséghét rendezvénysorozatról

Vissza a Minőség és Megbízhatóság honlapjára