A Minőség és Megbízhatóság 2000. 4.
számában a következő cikkeket olvashatja:

Pokorni Zoltán:
A minőség fejlesztése a mai magyar oktatásban

Magyarország nemzetgazdasági pozíciója akkor lesz erős, ha sikerül tudásalapú társadalmat és gazdaságot létrehoznia. Ehhez minőségelvű oktatáspolitikára is szükség van. A szerző bemutatja a hazai oktatás minőségfejlesztésének négy alappillérét és a COMENIUS 2000 program céljait.

Prof. Dr. Hans-Dieter Seghezzi:
Az új ISO-szabványok és a továbbfejlesztett EFQM Kiválósági modell

A minőség, a költségek és az időtényező közötti feszültségek következtében a szervezetek megfelelő irányítása az új évezred első évtizedében még inkább szükségessé válik. Hatalmas hajtóerők pörgetik fel a változások sebességét. A minőségirányítás jelentős mértékben továbbfejleszthető az ISO 9001-es szabvány 2000. évi változatának alkalmazásával. Az új ISO 9004-es szabvány kiváló utat kínál a teljes körű minőségirányításhoz vezető folyamatos utazáshoz. Az EFQM Kiválósági modell immár nem csupán a minőségügyre vonatkozik, hanem az átfogó irányítási rendszerek fontos eszköze lesz az irányítás valamennyi területén.

Riccardo Dell’Anna:
Áttérés a szervezeti felelősségről a folyamathoz kapcsolódó felelősségre

A tanulmány rámutat arra, hogy a vállalati egység szervezetét és a megfelelő felelősségi köröket a folyamatokhoz kell kapcsolni és nem a hagyományos szervezeti egységekhez. Vázolja a felkészültségi rendszeren alapuló emberierőforrás-irányítást. Bemutatja az SKF felkészültségi rendszerét és az emberierőforrás-irányítás módszerének az SKF-nél megvalósított alkalmazásait.

Dr. Molnár Pál:
Az európai minőség jövőképe felé. II. rész

A második rész megvilágítja a minőséget információs szemszögből, majd a gazdasági és a kereskedelmi minőséggel foglalkozik, egyrészt a vevő, másrészt a gyártó nézőpontjából. Értelmezi a szervezeti minőséget, végül taglalja a közigazgatás minőségét.

Shoji Shiba – Asbóth Tibor:
A társadalmi tanulás
magyar útja a minőség területén: a IIASA–SHIBA-díj

Kétségtelen, hogy a világban egyre többen és egyre többet foglalkoznak a minőség problémakörével. Bizonyíték erre – többek között – az EOQ budapesti kongresszusa is. A csaknem egy hétig tartó, nagyszabású rendezvény záróünnepségének egyik díszelőadása a TQM-módszer magyarországi bevezetéséről, illetve az ebben meghatározó szerepet játszó IIASA–SHIBA-díj tíz éves működéséről és eredményeiről szólt.

Dr. Tar József:
Az új ISO 9004-es és a minőségügyi modellek

A világ figyelme egy idő óta az ISO 9000-es szabványcsalád újraformálása felé fordul. Különösen nagy érdeklődés kíséri az ISO 9001:2000-es modellt, mind a már tanúsított, mind a minőségirányítási rendszert kiépíteni szándékozó szervezetek körében. A szerző kifejti, hogy érdemes tovább tekinteni a fejlődés horizontján, és az ISO 9004:2000-es modellt is figyelembe venni a közeli és távolabbi jövő építéséhez.

Sipos Gáborné:
Lesz új ISO 9000-es szabványsorozat 2000 novemberében!

A szerző a magyar delegáció tagjaként részt vett az ISO/TC 176 Kyotóban tartott ülésén. Áttekinti az ülésen végzett munkát, és ismerteti az ISO 9000-esek DIS- és FDIS-fázisa közötti különbségeket.

Olvasóink kérdezik

10 kérdés a CE megfelelőségi jelölésről

EOQ MNB

Új tagok
Új jogi tagok
Az EOQ 44. Kongresszusának Minőségügyi Kiállítása

Vissza a Minőség és Megbízhatóság honlapjára