Európai Minőségügyi Szervezet Magyar Nemzeti Bizottság
1026 Budapest, Nagyajtai út 2/b. ¨ Tel.:2128803 ¨ Fax:2127638

19th IAMA Annual World Forum and Symposium

Az IAMA Agrárgazdasági Világfóruma Budapesten
Összefoglaló
A Nemzetközi Élelmiszer és Agrárgazdasági Szövetség, azaz IAMA XIX. Élelmiszer- és Agrárgazdasági Világfórumára és Tudományos Szimpóziumára 2009. június 20-23. között Budapesten, első alkalommal a közép-európai térségben. A konferencia helyszínéül a kiváló feltételeket biztosító Európa Congress Center (II. ker. Budakeszi út) szolgált. A rendkívül sikeres rendezvénysorozat magyar szervezője az Európai Minőségügyi Szervezet Magyar Nemzeti Bizottsága (EOQ MNB) volt, az FVM támogatásával.

Az IAMA az agrár- és élelmiszergazdaság magas szintű gazdasági vezetőinek, tudósainak és kormányzati döntéshozóinak szakmai együttműködésén alapuló világszervezete. A 2009. évi Világfórum Budapesten való megrendezésével az volt az IAMA célja, hogy tevékenységét a közép-európai országokra is kiterjessze, illetve tovább bővítse Kelet- és Délkelet-Európa, valamint az ázsiai országok felé. A kiválasztott vezértéma "Globális kihívások - Lokális válaszok" ennek teljes mértékben megfelelt, mivel ezáltal jelentős számú résztvevő jelentkezett be ezekből a régiókból. A témakörhöz kapcsolódó FAO Workshop is megrendezésre került, amelyen az agrárgazdaság és élelmiszeripar Közép- és Kelet-Európában bekövetkezett fejlődése került bemutatásra és megvitatásra.

A konferenciára jelentkezettek száma összességében meghaladta a 420 főt 52 országból; így több mint 100 amerikai, közel 100 nyugat-európai, mintegy 120 közép- és kelet-európai (közöttük 80 magyar), illetve közép-ázsiai, valamint a világ többi részéről hozzávetőleges még 100 szakember volt résztvevője a minden szempontból kimagasló sikerrel zárult rangos eseménynek.

A Világfórum résztvevőit 2009. június 22-én reggel a Kormány nevében Molnár Csaba, a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter, nemzeti főszponzorként Csányi Sándor elnök- vezérigazgató (OTP Bank Nyrt.), Dr. Vajda László FVM főosztályvezető, mint az IAMA elnöke és Dr. Jerry Siebert, a Berkeley Egyetem professzora (USA), az IAMA ügyvezető alelnöke köszöntötte.

I. Élelmiszer- és Agrárgazdasági Világfórum a következő 8 kiemelt témakörrel foglalkozott:
  1. Globális kihívások és lokális válaszok:
    Trendek az élelmiszer- és agrárgazdaságban
  2. A közép-európai országok válaszai a globális kihívásokra
  3. A kereskedelem befolyásoló szerepe az egész élelmiszerláncra
  4. Regionális termékek a globális arénában
  5. A kormányzati politika befolyása az élelmiszer- és agrárgazdaságra
  6. Élelmiszer termékek az egészség és a jó közérzet növeléséhez:
    Globális és lokális fejlesztések
  7. A 4F (Food: Élelmiszer; Fibre: Rost; Fuel: Bioüzemanyag és Feed: Takarmány) közötti feszültségek
  8. Globális gazdasági krízis és a stratégiai fejlesztési lehetőségek az agrár-gazdaságban
II. Tudományos Szimpózium témái a következők voltak:
  1. Élelmiszerlánc-menedzsment
  2. Agrárgazdasági stratégiák
  3. Fogyasztói orientáció és marketing
  4. Élelmiszerminőség és -biztonság
  5. Bio-üzemanyagok
A szimpózium bevezető előadását Ernesto Gallo, a Hondurasi Zamora Egyetem professzora tartotta "Az agribusiness fő irányai" címmel, rámutatva a globális méretekben tapasztalható élelmiszerbőség és a világ sok országában jelentkező élelmiszerhiány együttes fennállására. A jövőbeli kibontakozás egyik útját az előadó az akvakultúra fejlesztésében jelölte meg.

A Tudományos Szimpózium programján további 110 előadás és 16 poszter szerepelt a fenti témakörökhöz kapcsolódóan.

A szimpóziumot egy ún. Összekötő (Híd) Szekció (Bridge Session) zárta 5 előadással, amelyen az agrárközgazdászok 20 évvel ezelőtti, jelenlegi és 20 év múlva várható képzésének összehasonlító elemzése szerepelt.

III. A következő "Speciális Szekció" ülésekre került még sor a rendezvénysorozat keretén belül
  1. Világvárosok és a mezőgazdaság ("Metropolitan Agriculture")
  2. Fenntarthatóság az élelmiszerláncban - Globális Jelentési Kezdeményezés
  3. Bio-üzemanyagok
  4. Élelmiszer-dinamika és -innováció
  5. A következő "Zöld Forradalom"
  6. A magyar bor és pálinka piaci lehetőségei
  7. Piacorientált stratégiák Albánia agrárgazdaságának feltámasztásához
IV. Esettanulmány Konferencia is része volt a rendezvénysorozatnak
Ezen a rendezvényen 21 esettanulmány bemutatására került sor a Harvard Business School közreműködésével, amelyek között 3 magyar esettanulmány is sikeresen szerepelt.
V. Esettanulmány-vetélkedő egyetemi hallgatók csapatai között
Összesen 9 egyetemi csapat (3 magyar, 3 USA, továbbá 1-1 ausztrál, kanadai és holland) nevezett be. Az elődöntőben a csapatok a szegedi Bánffi hagyományos és különleges védjeggyel ellátott szikvízkészítő családi vállalkozás esetpéldáját kapták megoldandó feladatul. A magyar csapatok közül a Szegedi Tudományegyetem csapata jutott eredeti és innovatív javaslataival a másnapi döntőbe. A döntőben a "Zöld Gondoskodó Amszterdam" című, a nagyvárosok és a mezőgazdaság többcélú kapcsolatrendszerét vizsgáló projekt továbbfejlesztésére kellett javaslatokat kidolgozniuk. Kiváló teljesítményével - legjobb európai csapatként - a szegedi egyetem a 3. helyen végzett a rutinos Santa Clara Egyetem (USA) és Guelph-i Egyetem (Kanada) mögött, maguk mögé utasítva a döntőben a Purdue Egyetem (USA) csapatát.
A Világfórum záróülését követően Vajda László, az IAMA elnöki tisztét átadta Paul Jaspernek (USA), aki a résztvevőket meghívta a 2010. évi jubileumi XX. Világfórumra Bostonba (USA).

A rendezvénysorozat előadásainak, üzeneteinek hazai ismertetésére és értékelésére 2009. szeptember 30-án a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztériumban kerül sor, melynek résztvevői CD formájában kapják kézhez az IAMA konferencián elhangzott előadások részletes anyagát.

A Miniszteri Nyitófogadás - koncerttel és díjkiosztással egybekötve - 2009. június 21-én este a Magyar Mezőgazdasági Múzeumban, a Vajdahunyadvárban volt, amelyen Gőgös Zoltán, az FVM államtitkára köszöntötte a megjelenteket.

Az Elnöki Bankettre (magyaros vacsora lovasbemutatóval és népi tánccal) a Lázár tanyán, a Gödöllő melletti Domonyvölgyben került sor.
A külföldi résztvevők közül többen a rendezvénysorozat befejezése után 1-2 napos, sokszínű fakultatív szakmai kirándulásokon ismerkedhettek meg Magyarország szépségeivel, agrárgazdaságának jellegzetességeivel (Budapesti városnézés parlamenti látogatással, Eger-Tokaj bortúra, Dunakanyar).

További információk:
http://www.ifama.org/dispatch.asp?page=budapest_2009