03. Élelmiszer Szakbizottság

Éves tevékenység és következő évi terv: 2008

Vissza a Szakbizottság nyitólapjára

Elnök: Dr. Molnár Pál
Társelnök: Dr. Rácz Endre
                Szegedyné Fricz Ágnes
                Dr. Véha Antal
Titkár: Dr. Erdős Zoltán
Nemzeti képviselő: Pallóné dr. Kisérdi Imola
Tagok száma (2008. december 31.): 349

Élelmiszer-biztonsági Munkacsoport

Vezető: Dr. Erdős Zoltán
Titkár: Dr. Kókai Zoltán
Tagok száma: 43

Hagyományos Élelmiszer Munkacsoport

Vezető: Pallóné dr. Kisérdi Imola
Titkár: Popovics Anett
Tagok száma: 124

A Szakbizottság 2008. évi tevékenysége

A szakbizottsági taglétszám 2008-ban kissé tovább csökkent. A Szakbizottság az elmúlt évben összesen 9 rendezvényt szervezett, melyeken közel 700 résztvevő jelent meg. A rendezvények közül több központi rendezvényként is szerepel. A Hagyományos Élelmiszer Munkacsoport kissé növelte létszámát és nagy aktivitást fejtett ki. Az Élelmiszerbiztonsági Munkacsoport szintén folytatta hasznos tevékenységét.

A nagyobb rendezvények előadásainak anyagát az EOQ MNB vonatkozó kiadványai tartalmazzák.

A szakbizottsági tagok az elmúlt évben is tagsági jogon járó térítésmentes kiadványként kézhez kapták az “Élelmiszervizsgálati Közlemények” szakfolyóiratot, amelyben több szakbizottsági rendezvényről szóló beszámoló is megjelent.

2008-ban a Szakbizottság és Munkacsoportjai a következő jelentősebb rendezvényeket szervezték meg:

Az EOQ MNB Élelmiszeripari és Mezőgazdasági Szakbizottságának küldöttsége részt vett a XVIII. Élelmiszer- és Agrárgazdasági Világfórumon Monterey-ben (Kalifornia), melynek vezetője Dr. Vajda László (FVM) volt, akit időközben az IAMA (Nemzetközi Élelmiszer- és Agrárgazdasági Szövetség) elnökévé választottak, valamint Dr. Molnár Pál EOQ MNB, az IAMA Igazgató Tanácsának tagja és Pallóné Dr. Kisérdi Imola (FVM), a Magyar Szervező Bizottság titkára. Magyarországot képviselte Dr. Szabó Gábor, a Szegedi Tudományegyetem rektora is.

A Hagyományos Élelmiszer munkacsoport 2008. évi tevékenysége

A Munkacsoport fő célkitűzése: a hagyományos és tájjellegű élelmiszerek európai szintű hasznosítási stratégiájának továbbfejlesztése. Hasznos együttműködés alakult ki az EOQ MNB Statisztikai Módszerek Szakbizottságával és az Élelmiszerbiztonsági Munkacsoporttal. Szakmai munkakapcsolat jött létre a Nemzeti Élelmiszertechnológiai Platformmal és a Magyar Védjegy Egyesülettel.

A Munkacsoport közreműködik a SLOW FOOD Mozgalom és a Nemzetközi Élelmiszer- és Agrárgazdasági Szervezet (IAMA) tevékenységének hazai terjesztésében.

Az üléseken és rendezvényeken elhangzott előadások anyagából készült tudományos publikációk az ismert szaklapokban kerültek közlésre (pl. “Minőség és Megbízhatóság”, “Élelmiszervizsgálati Közlemények”, “Az Európai Unió Agrárgazdasága”).

A Munkacsoport 2008. évi rendezvényei:

2008. április 25. (Tihany) – ”Különleges élelmiszerek minősége és promóciója az Európai Unióban” című szakmai konferencia az XVI. Élelmiszer Minőségellenőrzési Tudományos Konferencia keretében, az FVM anyagi támogatásával került megrendezésre.

A konferencia szakmai programja a következő volt:

Az EOQ MNB Hagyományos Élelmiszer munkacsoport tevékenysége (Pallóné Dr. Kisérdi Imola, FVM)

Hagyományos különleges termékek elismerése az Európai Unióban (Zobor Enikő, FVM)

A hagyományos élelmiszerek minőségének, biztonságának és piacra jutásának javítása – a TRUEFOOD projekt eddigi eredményei (Pércsi Szilárd Campden & Chorleywood Hungary)

Európai trendek a különleges minőségű élelmiszerek fogyasztói magatartásában (Popovics Anett, Wessling Hungary Kft.)

Pálinkák és eredetvédelmük az új közösségi szabályozás tükrében (Szilágyi Péter, FVM)

Sportélelmiszerek minősége és összetétele tartós terhelések függvényében (Lelovics Zsuzsanna, Pécsi Tudományegyetem, Egészségtudományi Kar)

Fogyasztói szokások és attitűdök elemzése a hagyományos magyar élelmiszerek piacán (Dr. Szakály Zoltán, Kaposvári Egyetem, GTK, Marketing és Kereskedelmi Tanszék)

Eredet- és minőségjelzők szerepe a marketingkommunikációban (Dr. Szabó Erzsébet, KÉKI)

Iparjogvédelem az élelmiszerláncban (Tamási Margit, Fejér Megyei MgSzH)

A különleges minőségű élelmiszerek piacnövelési lehetőségei (Dr. Panyor Ágota, Szegedi Tudományegyetem, Mérnöki Kar, Ökonómiai és Vidékfejlesztési Intézet)

Hagyományos élelmiszerek – Globalizáció – Élelmiszer-biztonság (Dr. Erdős Zoltán, Qualiment Kft.)

Hagyományos sütőipari termékek piacrajutásának segítése (Baltás Lászlóné, Magyar Pékek Fejedelmi Rendje)

Összegezve a konferencián elhangzottakat megállapítható, hogy a globalizációs kihívásokra adott megfelelő regionális válasz lehet a hagyományos és tájjellegű termékeknél a minőség- és eredetjelzők használata, megfelelő marketing-kommunikációval párosulva.

Az előadások anyagát az EOQ MNB vonatkozó konferencia-kiadványa tartalmazza és az EOQ MNB honlapjáról is elérhető.

2008. október 30. (Szeged) – “Az EU új Minőségpolitikai Zöld Könyve és a hagyományos termékek védelme" témájú szakmai konferencia az FVM támogatásával valósult meg a “Minőségmenedzsment az élelmiszeriparban 2008” elnevezésű szakmai rendezvénysorozat keretében.

A program a következő volt:

Új törvények az élelmiszerlánc-szabályozásban (Gyaraky Zoltán, főosztályvezető, FVM)

Hagyományos és tájjellegű élelmiszerek a globális piacon (Pallóné Dr. Kisérdi Imola, FVM)

Hagyományos és tájjellegű élelmiszereink elismerése az EU-ban (Zobor Enikő, FVM)

A hagyományos élelmiszerek és az élelmiszerláncok: a TRUEFOOD projekt felmérés eredményei (Papp Attila, Campden & Chorleywood Hungary)

Hagyományos magyar termékek a CORA áruházakban (Vadász Sándor, CORA)

A hagyományos és tájjellegű élelmiszerek marketingje – fogyasztói attitűdök vizsgálata (Dr. Szakály Zoltán, Kaposvári Egyetem)

A Dél-alföld kertészeti hungarikum termékeinek fogyasztói attitűd vizsgálata (Nótári Márta, Kecskeméti Főiskola)

A Bánffi szóda és a szegedi Szikvíz Múzeum (Bánffi István, Bánffi Szóda Bt.)

Slow Food és CittaSlow – A komótos étkezés és a “Nyugodt Városok” nemzetközi mozgalma (Dr. Erdős Zoltán, Qualiment Kft.)

Délután fakultatív programként látogatásra került sor a Szegedi Víztoronyban található Szikvíz Múzeumban.

A rendezvénynek különleges aktualitását az adta, hogy az Európai Bizottság 2008. október 15-én bocsátotta ki Zöld Könyvét a mezőgazdasági termékek minőségéről széles körű szakmai konzultációt indítva a mezőgazdasági termékek minőségéről. A Zöld Könyv célja a közösségi minőségpolitika jövőbeni kereteinek meghatározása a minőségi – többek között a hagyományos – termékek előállítása és hatékonyabb közösségi marketingje érdekében.

A konferencián résztvevői – közel 100 élelmiszeripari, hatósági és a közigazgatás kapcsolódó területein dolgozó szakember – az EOQ MNB által szerkesztett kiadványban az előadások anyaga mellett a Zöld Könyv magyar nyelvű fordítását is kézhez kapta.

A Minőségpolitikai Zöld Könyv hagyományos termékekre vonatkozó kérdésére válaszolva, az EOQ MNB Hagyományos Élelmiszer Munkacsoportja a hagyományos termékek versenyképességének fokozására tett javaslatokat az Európai Bizottság részére.

A jövő évi IAMA Agrárgazdasági Világfórumra (Budapest, 2009. június 20-23.) való magyar felkészülés jegyében 2008. október 2-án az FVM-ben megszervezett hallgatói esettanulmányi vetélkedőn a hagyományos szódavíz témakörébe tartozó esetpélda “A Bánffi szikvíz: hagyomány, kultúra és innováció – múlt, jelen és jövő” címmel került napirendre. A résztvevő csapatok azt a feladatot kapták, hogy dolgozzák fel a kapott információkat és alakítsák ki az optimális marketing stratégiát.

A Szakbizottság és Munkacsoportjainak 2009. évi munkaprogramja

Téma

Időpont és helyszín

Szervező és
közreműködő

Élelmiszerbiztonsági Munkacsoport rendezvénye

Március

Élelmiszerbiztonsági Munkacsoport

“Az IAMA rendezvénysorozat ismertetése és a Magyar Agrárgazdasági Minőség Díj 2009.” nyerteseinek bemutatkozó rendezvénye

Április 15.
Budapest, FVM

Élelmiszeripari Szakbizottság
Mezőgazdasági Szakbizottság
EOQ MNB Központi Titkárság

A Nemzetközi Élelmiszer- és Agrárgazdasági Szövetség (IAMA) XIX. Élelmiszer- és Agrárgazdasági Világfóruma és Szimpóziuma

Június 20-23.
Budapest
Európa Congress Center

Élelmiszeripari Szakbizottság
Hagyományos Élelmiszer Munkacsoport
Mezőgazdasági Szakbizottság
EOQ MNB Központi Titkárság

“X. Minőségmenedzsment az élelmiszeriparban 2009” szakmai konferencia

Október 14.
Szeged

Élelmiszeripari Szakbizottság
Hagyományos Élelmiszer Munkacsoport
EOQ MNB Központi Titkárság

Élelmiszerbiztonsági Munkacsoport rendezvénye

November

Élelmiszerbiztonsági Munkacsoport

Vissza a Szakbizottság nyitólapjára
Vissza a Szakbizottságok felsorolásához
Vissza az EOQ MNB honlapjára